eMule – program do pobierania muzyki i filmów

emule

Historia powstania programu eMule

13 maja 2002 roku, Merkur (jego prawdziwe imię i nazwisko to Hendrik Breitkreuz) osiągnął apogeum swojego niezadowolenia z dotychczasowej wersji programu eDonkey2000 i postanowił stworzyć coś znacznie lepszego. Nie marnując czasu, zwołał swoich najlepszych, siedmiu deweloperów i wkrótce narodził się projekt eMule. Założeniem teamu było zbogacenie najlepszych cech eDonkey o tony nowych funkcji i atrakcyjny, przyjazny użytkownikowy interfejs. Wtedy Merkur i jego współpracownicy nie mieli jeszcze pojęcia, jak rewolucyjna okaże się ta decyzja.

Dzisiaj eMule jest jednym z najbardziej popularnych programów do pobierania muzyki, filmów i innych plików na świecie. Dzięki działaniu w oparciu o politykę tzw. otwartego oprogramowania, deweloperzy z całego świata mogą przyczyniać się do udoskonalania projektu, czyniąc każdy nowy release tego programu do pobierania muzyki i filmów jeszcze bardziej wydajnym.

Co znaczy eMule?

Nazwa ta znaczy tyle, co elektroniczny muł. Muł to zwierzę powstałe przez skrzyżowanie konia z osłem (pierwotna wersja tego programu zwana była eDonkey, czyli elektroniczny osioł).

Jak często program eMule jest uaktualniany?

Ten uwielbiany na całym świecie program do pobierania muzyki i filmów jest uaktualniany regularnie, mniej więcej co trzy miesiące.

Najpopularniejsze funkcje eMule

  • emulesystem nagradzający tych, którzy są najbardziej aktywni, co zachęca użytkowników do jeszcze intensywniejszego dzielenia się plikami
  • system proxy ip dzięki któremu nie jest łatwo sprawdzić, kto dokładnie pobiera pliki
  • system kolejkowy oraz kredytowy, które zapewniają wszystkim pobranie porządanego pliku, jednak z priorytetowym udostępnianiem kontentu tym, którzy również udostępniają innym swoje pliki
  • korzystanie z kilku sieci do utworzenia jednej, najbardziej wydajnej sieci (ED2K, Source Exchange, Kad)
  • system auto priorytetów pozwalający na rozpoczęcie pobierania wielu plików na raz, bez potrzeby ich monitorowania
  • podgląd umożliwiający wgląd w filmy, muzykę i inne pliki jeszcze zanim ich pobieranie zostanie ukończone
  • zaawansowana opcja wyszukiwania ułatwiająca szybkie znajdywanie porządanych plików
  • wymiana wiadomości i chatowanie z użytkownikami programu z całego świata i tworzenie listy znajomych

Wymagania systemowe dla programu eMule

Program do pobierania filmów i muzyki eMule działa pod każdą wersją Windows późniejszą niż Windows 95. Użytkownikom systemu Windows Vista zaleca się korzystanie z najnowszej wersji eMule.

Gdzie można pobrać program eMule?
Aby pobrać jeden z najbardziej popularnych na świecie programów do pobierania filmów i muzyki wystarczy przejść do strony www.emule-project.net i wejść w zakładkę „Pobierz”. Jeśli chodzi o pobieranie mp3 warto skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek np. tej zamieszonej na stronie pobierzmp3.com.pl.

Co robić, gdy program eMule zostanie już pobrany i zainstalowany na komputerze?

Pierwszy krok to kliknięcie przycisku Połącz znajdującego się w głównym menu programu eMule. Następnie należy przejść do sekcji Szukaj aby odnaleźć tam filmy, muzykę czy inne pliki, jakie chcemy pobrać. Po odnalezieniu odpowiedniego pliku należy kliknąć dwa razy aby rozpocząć jego pobieranie. To, jak szybko udaje się pobrać plik zależy od wielu czynników, min. od ilości serwerów, z którymi jest się połączonym, od szybkości łącza internetowego i wielkości pliku.

eMule jest jednym z najczęściej używanych programów do pobierania muzyki i filmów na świecie. Do września 2012 roku program eMule został ściągnięty ponad 650 milionów razy.